آموزش قلاب بافی ( معرفی ابزار )

2020/10/16 0 By پارس بانو

سلام خدمت دوستان عزیز امروز با آموزش قلاب بافی و معرفی ابزار و وسایل لازم برای قلاب بافی درخدمت شما هستیم . همراه پارس بانو باشید تا اول تاریخچه قلاب بافی رو بدونیم و بعد بریم سراغ وسایل لازم .

تاریخچه قلاب بافی

قبل از اینکه به تاریخچه بپردازیم باید بگیم که تا امروز تقریبا هرروز یک آموزش قلاب بافی در سایت پارس بانو قرار دادیم که میتونید مشاهده کنید .

تور بافی یا قلاب بافی به گفته دانشمندان و تاریخ شناسان حدودا به ۱۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح برمیگردد که مصریان از تور استفاده میکردند و همچنین راهبه های اروپا در قرن شانزدهم از این هنر برای سرگرم کردن خود استفاده میکردند .

اصطلاح بین المللی کروشه از یک نام ایرلندی می آید که در اوایل سال ۱۸۰۰ میلادی ، یک میل بافی در ایرلند مورد استفاده بسیاری قرار گرفت و نام آن را کروشه گزاشتند .

در انگلستان هم این هنر مورد استفاده بسیار قرار گرفت ، کروشه در واقع یک بافت یا بخیه است که از حلقه های تو در تو به وسیله ۱ قلاب از نخ مشترک شکل میگیرد .

ولی میتوان گفت که شکل بافت و اساس آن روش های مختلفی دارد همانطور که قلاب های یک میل بافی تغییر کرده اند و از استخوان و صدف به پلاستیک و آلومینیوم تبدیل شده اند .

محبوب ترین کاردستی میان مردن جاپن قلاب بافی است .

برای تزئیینات میتوان از قلاب بافی برای بافت رومیزی های بیضی یا گرد ، مربع و مدل های دیگر استفاده کرد ولی قطعا قلاب بافی کاربرد هایی مانند بافت پوشاک برای خانم ها و بچه ها دارد که طرفدار بسیاری دارد .

لوازم کار قلاب بافی و آشنایی با آن

۴ قلاب برای قلاب بافی وجود دارد :

  • قلاب پلاستیکی
  • قلاب چوبی
  • قلاب استیلی
  • قلاب آلومینیومی

تصویر قلاب چوبی

تصویر قلاب استیلی

تصویر قلاب با دسته پلاستیکی

معمولا ما پیشنهاد میکنیم که از قلاب هایی به غیر از قلاب آلومینیومی استفاده کنید چرا که این نوع قلاب برای قلاب بافی مناسب نیست و نخ را ریشه ریشه میکند .

زمانی که شما در حال بافتن هستید راحت نمیتوانید ببافید چرا که خشک است و دست شما را اذیت میکند .  دست شما زیاد عرق میکنید پس بهتره از قلاب استیل استفاده کنید که بیشتر رضایت را بین بافنده ها دارد .

اعداد یا اندازه هایی بر حسب میلی متر  روی قلاب حک شده است ، اگر شماره وجود داشت دقت کنید که عدد اگر بزرگتر باشد قلاب ظریف تر و کوچکتر است .

 

شماره قلاب استیل اندازه قلاب استیل اندازه نخ
شماره ۱۴ ۰٫۹ میلی متری نخ قلاب بافی شماره ۵۰
شماره ۱۴-۱۲ ۰٫۹-۱٫۰۵ نخ قلاب بافی شماره ۴۰
شماره ۱۲-۱۱ ۱-۱٫۰۵ نخ قلاب بافی شماره ۳۰
شماره ۱۰-۸ ۱٫۱۵-۱٫۴۰ نخ قلاب بافی شماره ۲۰ و ۱۰
شماره ۹-۷ ۱٫۲۵-۱٫۵۰ نخ تابیده نرم

 

انتخاب قلاب مناسب برای قلاب بافی

به طور مثال اگر شما بخواهید یک توری سینی ببافید باید نخ را نازک انتخاب کنید و قلاب مناسب برای آن را مثلا شماره ۱۰ انتخاب کنید تا بافت  شما ظرافت خوبی بگیرد .

حالا اگر بخواهید یک رو تختی ببافید باید از یک نخ با ضخامت بالاتر و قلاب هم با شماره پایین استفاده کنید تا بافت شما حجم بگیرد .

در واقع با قلاب بزرگتر میتوانید یک بافت نرم تر اما ظاره زبرتری داشته باشید . نخ ها هم شماره دارند اما در کل نمیتوان گفت که کدام نخ با کدام قلاب مناسب است پس شما باید به سلیقه خود انتخاب کنید که بافت با ظرافت بیشتر یا بافت حجیم تر .

در تصویر بالا میتوانید جدول اندازه قلاب ها در استاندارهای انگلیس – فرانسه و امریکا را مشاهده کنید .

با توجه به تجربه هنرمندان عزیز کشور شما ابتدای کار مدل بافت را انتخاب کنید ، به طور مثال شما میخواهید یک تاپ مجلسی ببافید اگر کاموای صورتی به قطر ۰٫۵ سانت داشته باشید نمیتوانید به صرف رنگ صورتی آن را ببافید . پس باید ابتدا مدل کار را انتخاب کنید و سپس از روی مدل و تجربه نخ را برای قلاب بافی انتخاب کنید .

سپس بعد از انتخاب مدل و نخ،  قلاب را متناسب با نخ انتخاب کنید .

یک نخ با جنس ابریشم به شکل دوک

یک نخ با جنس ابریشم به شکل کلاف

نخ کتانی

قلاب متناسب با نخ در قلاب بافی !

اگر شما در هنگام بافت با قلاب سر نخ را بگیرید و این کار به راحتی انجام شود یعنی نخ و قلاب با هم هماهنگ باشند قلاب برای نخ مناسب است .

شما در ابتدای کار از قلاب استیل شماره ۱ با نخ کاموا معمولی استفاده کنید .

سایز بندی قلاب برای قلاب بافی :

باز هم بگوییم که هر چه شماره قلاب بالاتر باشد نوک آن ظریف تر و در نهایت نخ هم نازک تر میشود ، مثلا شما برای بافت رومیزی از قلابی استفاده میکنید که شماره بالاتری داشته باشد تا کار ظریف تر شود .

حتما آموزش بافت پارس بانو  را مشاهده کنید ، همچنین در بخش قلاب بافی میتوانید آموزش انواع کارهای قلاب بافی را مشاهده کنید .